دسته‌بندی نشده

بررسی جامعی از حقایق مکمل های بدنسازی ، تاثیرات و عملکرد آنها در عضله سازی

مکمل های ورزشی رایج

صنعت مکمل های بدنسازی صنعتی بزرگ و قدیمی بوده که شرکت ها و تولید کنندگان متعددی در آن فعالیت داشته و هر روز محصولاتی جدید با ادعاهای گوناگون به این بازار افزوده و معرفی می گردند . ما در این مجموعه مقالات سعی داریم تا به شکلی جامع این مکمل ها را بررسی نموده و حقایق مکمل‌های بدن‌سازی، تاثیرات و عملکرد آنها در عضله سازی را برای علاقه مندان به ورزش علی الخصوص رشته ی بدنسازی آشکار نماییم.

آنچه در این مقاله می خوانید

” بسیاری از منتقدین جهت گیری شدیدی نسبت به متقاعد نمودن شنونده در خصوص مکمل های ورزشی مورد مصرف ورزشکاران داشته در حدی که آن را نوعی دوپینگ و تقلب در سطح استفاده از استروئید های آنابولیک می نامند. البته هیچ یک از آنها شواهدی جهت اثبات ادعای خود ندارند.”

ویل برینکس ،نویسنده مشهور جورنال بدنسازی بین المللی MuscleMag

صنعت مکمل های بدنسازی

به عنوان یک بدن‌ساز، احتمالاً با مجموعه گسترده‌ای از مکمل‌ها روبه‌رو شده‌اید که ادعا می‌کنند رشد و عملکرد عضلانی شما را بهبود بخشیده و در عضله سازی به شما کمک می کنند . صنعت مکمل های بدنسازی از سال 1940 شروع شده و با رشد صنعت مکمل‌ها و عرضه محصولات جدید به صورت منظم در بازار مصرف، لازم است حقایق را از افسانه‌های تبلیغاتی تفکیک کنیم. دراین راهنمای جامع، به دنیای مکمل‌های بدن‌سازی خواهیم پرداخت و انتخاب‌های محبوب را بررسی کرده، حقایق را فاش کرده و راهنمایی‌هایی دقیق تری را ارائه می‌دهیم تا به شما در تصمیم‌گیری‌ کمک نمایم. با این حال، به دلیل نبود مقررات قانونی سفت و سخت در این صنعت، لازم است با احتیاط و دانش کافی به مکمل‌ها نزدیک شوید. در اینجا سعی داریم تا با ارائه ی اطلاعات تخصصی و دقیق، مکمل‌های بدن‌سازی را بررسی کرده و در مورد نکات مهم روشنگری داشته باشیم تا بتوانید با اطمینان و دانش کافی مکمل مورد نیاز خود را انتخاب نمایید.

برای شروع و ادامه مباحث بگذارید ابتدا به این سوال بسیاررایج پاسخ دهیم :

آیا مکمل های بدنسازی مضر بوده و یا عوارض جانبی خطرناکی دارند

این سوال یکی از رایج ترین سوالاتی است که در داروخانه ها خصوصا توسط افرادی که به تازگی به رشته ی بدنسازی علاقه مند یا وارد شده اند پیش آمده و پرسیده می شود که سعی داریم پاسخی علمی و تخصصی به آن دهیم. به طور خلاصه مکمل های رایج بدنسازی در صورتی که از شرکت ها و منابع پخش معتبر و رسمی تهیه شده باشند در اکثریت افراد سالم در صورت مصرف صحیح بدون عارضه و کاملا امن بوده و جزیی جدا ناپذیر از بدنسازی مدرن می باشند. لازم به ذکر است که با توجه به استاندارد های رقابتی بدنسازی امروز ( پس از دوران برنزی و نقره ای بدنسازی ) رسیدن به نتیجه ی دلخواه بدون رژیمی دقیق از مکمل های بدنسازی تقریبا ناممکن است.

[su_list icon=”icon: edit” icon_color=”#f60800″]

  • نکته بسیار مهم : استفاده از مکمل های رایج بدنسازی در دسته بندی موارد دوپینگی نبوده و از نظر هیچ یک از منابع قانونی و ورزشی دوپینگ محسوب نمی شود و مبحثی کاملا مجزا از بحث استروئید های آنابولیک و سایر داروهای دوپینگ می باشد. همچنین در بدنسازی حرفه ای استفاده ازین مکمل ها ( مانند کراتین ، وی پروتئین و اچ ام بی و… ) به معنی غیر نچرال بودن بدنساز نیست و بسیاری از بدنسازان کاملا نچرال جهت بهبود فرآیند عضله سازی و کات کردن ازین مکمل ها استفاده می نمایند.
[/su_list]

در ادامه سعی می کنیم تا شما را با دنیای مکمل های ورزشی آشنا تر کنیم تا بتوانید علمی تر و موثر تر تصمیم گیری نمایید.

صنعت مکمل‌ها و ریزه کاری های آن

صنعت مکمل‌ها، که سالانه در جهان بیلیون‌ها دلار ارزش دارد، سازندگان بسیاری را به خود جلب کرده. متأسفانه، قوانین ناکافی در سطح بین المللی این امکان را فراهم می‌کند که افرادی بدون صلاحیت وارد این بازار شوند و مصرف کنندگان را در معرض خطر قرار دهند. در حالی که شرکت‌های معتبری مانند EAS، Twin Lab، MuscleTech، ProLab و Weider به خاطر نتایج و کیفیت محصولات اعتماد و شهرت در بین بدنسازان داشته، شرکت‌های جدیدتر نیاز به بررسی دقیق‌تر دارند. خرید از برندها و منابع توزیع ناشناخته ممکن است علاوه بر هدررفت پول شما باعث مصرف مواد بی کیفیت و مضر و آسیب به سلامتی شما شود. بنابراین، لازم است با احتیاط ، شناخت و دانش کافی عمل کرده و در خصوص هر مکملی که مد نظر دارید، به‌خوبی تحقیق کنید.

خط باریک بین مکمل‌ها و داروها

برای درک بهتر پیامدهای استفاده از مکمل‌ها، مهم است که بتوانیم تمایز کافی را بین مکمل‌ و داروهای حوزه بدنسازی قائل شویم:

 به طور کلی داروها ترکیباتی شیمیایی هستند که می توانند تاثیرات فیزیولوژیکی یا روانی در بدن اعمال کنند. اکثریت مکمل‌های را بنا به ادعای شرکت های سازنده می توان نوعی دارو تلقی نمود با این حال برخلاف صنعت داروسازی که با قوانین و مقررات سخت گیرانه تنظیم و مانیتور میگردد، مکمل‌ها، چه از نوع بدنسازی چه روزمره بدون نسخه قابل تهیه هستند. این نبود تنظیمات قانونی خطراتی را بهمراه داشته که باعث امکان فعالیت شرکت های نامعتبر و تولید محصولات بی کیفیت و حتی ناسالم در سطح بین المللی می گردد. زیرا آنالیز دقیق محصولات مکملی بدون مانیتورینگ پروسه ی تولید بسیار مشکل و حتی ناممکن است به صورتی که دیده شده چه در داخل کشور چه در سطح جهانی مکمل های غیر مجاز بدون اخذ مجوز های لازم با مواد شیمیایی آسیب زا وارد بازار مصرف شده و حتی در بعضی موارد شهرت قابل توجه اخذ نموده اند که در تحقیقات دقیق تر در بعضی موارد رد مواد مخدر و هورمونی ، بسیار آسیب زا در این مکمل ها دیده شده . حتی مکمل‌های روزمره و مجاز در افراد مختلف می توانند باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته گشته و یا با داروها و اعمال پزشکی تداخل داشته باشند. قبل از اضافه کردن هر مکملی به برنامه‌ی خود، بهتر است با پزشک متخصص و یا داروساز مسلط به این موضوع مشورت نموده و در صورت نیاز چک آپ و آزمایشات خونی لازم را به انجام رسانید.

اهمیت واکنش‌ها و نظارت فردی

بدن هر فرد منحصربه فرد بوده و یک مکمل ممکن است در افراد مختلف نتایج یا واکنش‌های متفاوتی داشته باشد. درک درست از بدن خود و دقت به نشانه‌ هایی که ارسال می‌کند، ضروری بوده. اگر یک مکمل عوارضی مانند اسهال شدید، تهوع، کرامپ، عصبانیت یا نامنظمی قلبی به وجود می‌آورد، بلافاصله استفاده از آن را متوقف کنید. این علائم می‌توانند نشانگر اثرات نامطلوب ، حساسیت و یا مشکلات بهداشتی محصول باشند. در صورت تجربه هرگونه واکنش شدید یا مداوم، حتما به پزشک مراجعه و یا از متخصصین مشورت بگیرید. به یاد داشته باشید که سلامتی شما بسیار مهم و حیاتی است و باید در اولویت اول قرارگیرد ، برخی آسیب ها می توانند جبران ناپذیر باشند.

بررسی اجمالی برخی مکمل های بدنسازی محبوب

حالا، بیایید به بررسی برخی از محبوب‌ ترین مکمل‌های بدن‌سازی بازار بپردازیم. این لیست به تنهایی کامل نبوده و در مقالات بعدی به تفکیک و جزییات به بررسی دقیق تر هر یک از موارد و سایر مکمل های بدنسازی می پردازیم با این حال برای آشنایی اولیه توضیحاتی در خصوص این موارد محبوب ارائه می نماییم :

مکمل‌های پروتئینی

پایه ی بدنسازی و رشد عضلانی مصرف پروتئین بالا و مکمل‌های پروتئین می باشد . این مکمل ها راهی مناسب برای تامین نیازهای روزانه‌ی پروتئین شما می‌باشند. گزینه‌هایی مانند پروتئین وی، پروتئین کازئین و پروتئینهای با پایه گیاهی می‌توانند به ریکاوری ، عضله سازی و حجم عضلانی شما کمک نمایند.

مکمل های پروتئینی

کراتین

کراتین که تحقیقات گسترده‌ای درخصوص آن انجام شده و شهرت بالایی دارد، نشان داده است که قدرت، توان و اندازه عضلات را بهبود می‌بخشد و به ویژه برای فعالیت‌های با شدت بالا موثر است.

مکمل بدن سازی کراتین

اسیدهای آمینه شاخه دار (BCAAs)

اسیدهای آمینه شاخه دار شامل سه اسید آمینه ضروری (لوسین، ایزولوسین و والین)، نقش مهمی در سنتز پروتئین عضلانی و کاهش تجزیه عضلات دارند. در تمرینات شدید یا در دوره‌های محدودیت کالری برای کات کردن و آب کردن چربی بدون از دست دادن عضله می توانند بسیار مفید باشند.

مکمل های بدنسازی BCAAs

مکمل‌های پیش تمرین:

این مکمل های بدنسازی برای افزایش انرژی، تمرکز و استقامت طراحی شده اند، مکمل‌های پیش تمرین معمولاً شامل موادی مانند کافئین، بتا-آلانین و سیترولین مالات هستند. قبل از اضافه کردن آن‌ها به برنامه‌ی تمرینی خود، با دقت مواد تشکیل دهنده و اثرات محتمل آن‌ها را ارزیابی نموده و با پزشک یا داروساز متخصص مشورت نمایید.

مکمل های بدنسازی پیش تمرین

حرف آخر

در جهان بدن‌سازی، مکمل‌ها می‌توانند نقش مفیدی در حمایت از رشد عضلانی ، عضله سازی کاهش وزن و بهبود عملکرد شما داشته باشند. با این حال، مسیریابی در صنعت مکمل‌ها نیازمند تخصص و آشنایی با برند ها و توزیع کنندگان معتبر است، در کشور ما داروخانه ها معتبر ترین عرضه کنندگان مکمل های بدنسازی چه از نظر تخصص و زیر ساخت لازم جهت نگهداری و توزیع این دسته از مکمل های می باشند. داروخانه Daroo247 همواره سعی داشته با کیفیت ترین محصولات از بهترین برندها را در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

در مقالات بعدی به مباحث دیگر دنیای بدنسازی ، مکمل های بدنسازی و داروهای این حوزه خواهیم پرداخت تا شما بتوانید با کمک این مقالات آگاهانه تر و موثر تر تصمیم گیری نمایید.

author-avatar

درباره دکتر مهدی محجوب

دکتر مهدی محجوب دکترای حرفه‌ای داروسازی در شهر تهران با شماره نظام پزشکی د-26742 می باشد میتواند شما را در درمان بیماریها و مشکلات مربوط به دارویی یاری نماید. البته عکس دکتر مهدی محجوب در پروفایل ایشان قابل مشاهده است و میتوانید از آنجا علاوه بر مشاهده عکس، سایر اطلاعات مربوط به دکتر مهدی محجوب را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *