دسته‌بندی نشده

سکسکه جنین خطرناک است یا طبیعی؟ علت چیست؟

سکسکه جنین

در این مقاله از دارو 247 به بررسی موضوع سکسکه جنین خواهیم پرداخت، در حالی که اکنون در حال مطالعه این مقاله هستید احتمالا برای شما این سوال پیش آمده است که سکسکه جنین طبیعی است یا خطرناک؟

آنچه در این مقاله می خوانید

در همین ابتدای مطلب بهتر است که شما را از نگرانی در بیاوریم و بگوییم که سکسه جنین به صورت کلی امر طبیعی می باشد اما در موارد خاصی که در ادامه مقاله به آن اشاره می کنیم ممکن است خطرناک باشد، توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله همراه داروخانه آنلاین دارو247 باشید.

سکسکه جنین چطور رخ می دهد؟

فیلم سکسه کردن جنین در رحم مادر

وقتی جنین شما در رحم شما سکسکه می‌کند، در واقع انقباضات ناگهانی  دیافراگم او را تجربه می‌کند. دیافراگم یک عضله نازک و صاف است که بین قفسه سینه و شکم شما قرار دارد. این عضله به شما کمک می‌کند تا نفس بکشید.

در جنین، دیافراگم هنوز در حال رشد است. بنابراین، انقباضات آن می‌تواند غیرقابل پیش‌بینی و نامنظم باشد. این انقباضات ممکن است باعث شود که جنین شما نفس خود را بگیرد و سپس ناگهان آن را بیرون بدهد. این صدای ناگهانی بیرون آمدن هوا از ریه‌های جنین، صدای سکسکه را ایجاد می‌کند.

سکسکه جنین در چه زمانی رخ می دهد؟

سکسکه جنین معمولاً در سه ماهه دوم بارداری شروع می‌شود. در این زمان، جنین شما به اندازه کافی بزرگ شده است که دیافراگم او بتواند انقباضات منظمی داشته باشد.

سکسکه برای جنین می‌تواند در هر زمانی از روز یا شب اتفاق بیفتد. معمولاً چند دقیقه طول می‌کشد و سپس خود به خود از بین می‌رود.

چطور تشخیص دهیم جنین سکسکه می کند یا لگد زد؟

چطور تشخیص دهیم جنین سکسکه می کند یا لگد زد؟

گاهی اوقات، ممکن است برای شما دشوار باشد که تشخیص دهید که جنین شما سکسکه می‌کند یا فقط در حال حرکت است و لگد می زند؟ در اینجا چند تفاوت کلیدی بین سکسکه و حرکات جنین وجود دارد:

  • سکسکه به صورت معمول در قسمت پایین شکم احساس می‌شود، در صورتی که حرکات جنین می‌تواند در هر نقطه از شکم احساس شود.
  • سکسکه معمولاً یک انقباض ناگهانی و کوتاه است، در حالی که حرکات جنین معمولاً طولانی‌تر و نرم‌تر است.
  • سکسکه در اغلب موارد چند دقیقه طول می‌کشد و سپس خود به خود از بین می‌رود، در حالی که حرکت ها یا لگد زدن جنین می‌تواند برای مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشد.

اگر مطمئن نیستید که جنین شما سکسکه می‌کند یا فقط در حال حرکت است، می‌توانید با پزشک خود صحبت کنید.

برای سکسکه جنین باید نگران بود؟

در بیشتر موارد، سکسکه جنین یک اتفاق طبیعی و بی‌خطر است. این می‌تواند نشانه این باشد که دیافراگم جنین شما به طور صحیح در حال رشد و توسعه است.

با این حال، در برخی موارد، این اتفاق می‌تواند نشانه یک مشکل جدی‌تر باشد. اگر سکسکه جنین شما شدید باشد یا بیش از چند ساعت طول بکشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

لگد زدن جنین را بشمارید

لگد زدن جنین را بشمارید

یکی از راه‌های پیگیری حرکات جنین شما، شمارش لگد زدن‌های او است. این کار به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که جنین شما به اندازه کافی فعال است.

برای شمارش لگد زدن‌های جنین خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

1- در یک مکان آرام دراز بکشید.

2- دست خود را روی شکم خود قرار دهید و به دنبال لگد زدن‌های جنین خود باشید.

3- هر بار که جنین شما لگد می‌زند، آن را یادداشت کنید.

4- به مدت 30 دقیقه حرکات جنین خود را شمارش کنید.

اگر جنین شما در 30 دقیقه حداقل 10 بار لگد بزند، این نشانه خوبی است. اگر جنین شما کمتر از 10 بار لگد بزند، با پزشک خود تماس بگیرید.

سکسکه جنین خطرناک است یا طبیعی؟

سکسکه جنین یک اتفاق طبیعی و بی‌خطر است. این می‌تواند نشانه این باشد که دیافراگم جنین شما به طور صحیح در حال رشد و توسعه است.

با این حال، در برخی موارد، سکسکه کردن جنین در رحم می‌تواند نشانه یک مشکل جدی‌تر باشد. اگر سکسکه جنین شما شدید باشد یا بیش از چند ساعت طول بکشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

برای اطمینان از اینکه جنین شما به اندازه کافی فعال است، می‌توانید لگد زدن‌های او را شمارش کنید. اگر جنین شما در 30 دقیقه حداقل 10 بار لگد بزند، این نشانه خوبی است.

سخن پایانی

در پایان این مقاله از داروخانه آنلاین دارو247 باید به این موضوع اشاره کنیم که سکسکه جنین یک اتفاق طبیعی در دوران بارداری است که معمولاً بی‌خطر است. با این حال، اگر سکسکه جنین شما شدید یا مکرر است، یا اگر با سایر علائم همراه است، باید با پزشک خود مشورت کنید.

منبع : https://utswmed.org/medblog/fetal-hiccups-pregnancy

سوالات متداول

سکسکه جنین نشانه چیست؟

سکسکه جنین معمولاً نشانه‌ای از سلامتی جنین است. این می‌تواند نشان دهد که عضلات دیافراگم جنین به درستی رشد می‌کنند و اینکه جنین در حال تمرین تنفس است.

چه زمانی باید در مورد سکسکه جنین نگران شد؟

اگر سکسکه جنین شما شدید یا مکرر است، یا اگر با سایر علائم مانند درد، خونریزی یا گرفتگی همراه است، باید با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه می‌توانم مطمئن شوم که احساسی که دارم سکسکه است یا ضربات جنین؟

سکسکه معمولاً یک انقباض ناگهانی و کوتاه مدت است که به مدت چند ثانیه طول می‌کشد. در مقابل، ضربات جنین معمولاً حرکت‌های طولانی‌تر و آهسته‌تری هستند.

author-avatar

درباره دکتر مهدی محجوب

دکتر مهدی محجوب دکترای حرفه‌ای داروسازی در شهر تهران با شماره نظام پزشکی د-26742 می باشد میتواند شما را در درمان بیماریها و مشکلات مربوط به دارویی یاری نماید. البته عکس دکتر مهدی محجوب در پروفایل ایشان قابل مشاهده است و میتوانید از آنجا علاوه بر مشاهده عکس، سایر اطلاعات مربوط به دکتر مهدی محجوب را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *